Postęp technologiczny jest teraz tak szybki, że nie da się tego nie zauważyć. W natłoku nowości i nowych technologii często wydaje nam się, że można się zgubić. Ale prawda jest taka, że nowe technologie stają się z biegiem czasu coraz tańsze, dostępne i upraszczane w sposób umożliwiające wykorzystanie ich przez zwykłego amatora lub nawet totalnego laika w zakresie technologii. Popularną dziedziną na co dzień wykorzystywaną w naszym życiu jest łączność bezprzewodowa bluetooth. Jest to radiowa metoda transmisji danych o niskim zużyciu energii, pozwalająca na przesył na niewielkie odległości pomiędzy urządzeniami, które nie muszą być tego samego rodzaju. Kolejne aktualizacje w technologii bluetooth sprawiły, że szybkość transmisji znacząco wzrosła, a ilość pobieranej energii zmalała dzięki czemu ten rodzaj transmisji znalazł zastosowanie w wielu urządzeniach codziennego użytku każdego z nas. Mamy go w telefonach, które umożliwiają wymianę zdjęć czy przesyłanie kontaktów między sobą, technologię tą posiada przykładowo pilot naszych smart telewizorów, wzmacniacz bluetooth i tym podobne.
Przykłady urządzeń codziennego użytku z technologią bluetooth to:
- Sluchawki bezprzewodowe
- Głośniki bluetooth
- Telefony komórkowe
- Radia samochodowe
- Zestawy głośnomówiące
- Czujniki inteligentnego domu
Ze względu na dużą dostępność modułów elektronicznych przystępnych cenowo i mnogość filmików instruktarzowych w internecie każdy teraz może bez przeszkód zbudować swoje urządzenie z transmisją bluetooth. Nasza propozycja na pierwszy projekt to głośnik bezprzewodowy bluetooth zbudowany w oparciu o wzmacniacz bluetooth, który można nabyć w sklepie Elektroweb. Do wyboru w ofercie mamy wzmacniacze o różnej mocy przystosowane do mniejszych i większych głośników.
Do tego będą nam potrzebne 2 głośniki przykładowo samochodowe lub komputerowe oraz źródło zasilania, którym może być przetwornica step-up podwyższająca napięcie dzięki czemu uzyskamy lepszą wydajność przy mniejszym prądzie. Pamiętajmy, że w projektach gdzie odtwarzany jest dźwięk, aby uniknąć zakłóceń, buczenia lub odgłosu pulsowania należy wykorzystać stabilizowany zasilacz. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie zasilaczy do listw LEDowych. Powodzenia w majsterkowaniu!